Světlo jinak
Zář201129

Světlo jinak

Publikováno v Novinky

I lidé se zrakovým handikepem umějí světlo vnímat. Sluneční paprsky cítí pomocí pokožky, krásu rozkvetlé louky vnímají čichem. Někteří neznají barvy jako lidé se zdravým zrakem, ale vytvářejí si vlastní definice barev – bílá je jako sníh, modrá je svěží jako moře…

Běžný svět je převážně přizpůsoben vidícím lidem. Těm, kteří vnímají světlo jinak, pomáhá například občanské sdružení TyfloCentrum, které podporuje nevidomé a osoby se zbytky zraku. Proto se ARTnative rozhodl v rámci programu VZÁŘÍ – Festivalu světla a videomappingu podpořit právě tuto organizaci a vnést světlo i do života lidí, kteří ho vidí jinak.

Prodejní fotografická výstava „Světlo jinak“ se uskutečnila v rámci doprovodného programu festivalu a ukázala nový pohled na světlo a tmu. Na slavnostní vernisáži, která se konala ve středu 28. září v 18 hodin v Galerii Café Amadeus (Arcidiecézní muzeum Olomouc), byl předán Tyflocentru finanční dar společností RWE v hodnotě 50 000 korun pro podporu jejich aktivit. Díky spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc jsme komentovanou videomappingovou projekci přiblížili nejen občanům se zrakovým postižením, ale všem posluchačům ČRo.

Na výstavě byly v roce 2011 k vidění práce těchto fotografů: Matěj Slezák (CZ), Franck Alasseur (FR), Michael Bosanko (UK).

Partneři akce: